Obrázek přírodních materiálů

Spojování tradičních materiálů

Například skla, dřeva, tkaniny, kůže, keramiky a betonu.

ZEPTEJTE SE ODBORNÍKA SPOLEČNOSTI 3M

Povrchová energie tradičních materiálů

 • Povrchová energie tradičních materiálů
 • Povrchová energie udává, jak rychle se tekutina rozšíří po povrchu, neboli jakou má povrch smáčivost. Materiály s vysokou povrchovou energií se velmi dobře smáčí a snadno se lepí, zatímco materiály s nízkou povrchovou energií se smáčení brání. Povrchová energie je důvodem, proč je snadné lepit kovy a těžké lepit plasty.

  Mezi těmito extrémy je celá řada podkladů se středními hodnotami povrchové energie – není příliš obtížné je lepit, ale každý z nich má specifické potřeby. Do této skupiny tradičních materiálů patří staré technologické produkty, jako je sklo, keramika a beton, jakož i přírodnější materiály, například dřevo, kůže a tkaniny (přírodní i syntetické). Projektanti si v mnoha případech vyberou nějaký materiál kvůli jeho vzhledu, což může mít vliv také na výběr lepidla.


Lepení skla nebo dřeva

 • Pračky se skleněnými dvířky v prádelně
  Sklo

  Sklo se nejčastěji používá pro svou průhlednost, ale je také pevné, odolné proti poškrábání, nepropouští kapaliny a snadno se čistí, díky čemuž je u spotřebitelů oblíbené. Sklo se používá pro širokou škálu aplikací, od televizních obrazovek a obrazovek smartphonů až po značky a architektonické panely. K produktům 3M™ pro lepení skla patří lepicí pásky VHB™ a strukturální epoxidová lepidla.

  Pásky 3M™ VHB™

  Epoxidová lepidla 3M™ Scotch-Weld™

 • Aplikace tekutého lepidla na dřevo
  Dřevo

  Dřevo je přírodní materiál, unese velkou zátěž, dá se dobře natírat a barvit a má estetickou hodnotu. Tento obnovitelný zdroj se používá u mnoha aplikací od staveb, přes nábytek až po obklady. Nejzákladnějším faktorem při lepení dřeva je jeho nasákavost. Pokud chcete použít pásku, upravte nejprve povrch barvou nebo lakem a na tuto povrchovou úpravu pak aplikujte pásku. Tekuté lepidlo je však nejlepší rozetřít na neupravované dřevo.

  Tavná polyuretanová lepidla 3M™ Scotch-Weld™

  Tavná lepidla 3M™


Lepení tkaniny nebo kůže

 • Tekuté lepidlo nanesené na tkaninu sprejovým aplikátorem
  Tkanina

  Mezi tkaniny patří mnoho materiálů, od přírodních, jako je bavlna nebo vlna, až po syntetické vyrobené z plastů s nízkou povrchovou energií (LSE), jako je polyester. Mezi běžné aplikace, u kterých je lepší provést slepení než sešití, patří podlahové krytiny, sedáky, některé oděvy a doplňky. Problémy u lepení tkanin se obvykle týkají spíše základního materiálu než toho, že je vetkaný do tkaniny. ​​

 • Obrázek interiéru vozidla se sedadly z vyčiněné kůže
  Kůže

  Kůže je vyčiněný zvířecí produkt a je ceněna pro svou odolnou a zároveň flexibilní povahu. Nejčastěji se používá v oděvním průmyslu, u sportovního zboží a nábytku, často u aplikací, kde je lepení lepší než viditelný steh. Zadní strana kůže bývá pórovitá a snadno se lepí, ale lícová strana může být obsahovat olej nebo pigmenty laku, ke kterým se lepidlo přilepí spíše než k samotné kůži.

Lepení keramiky nebo betonu

 • Keramické kroužky přilepené ke kovové desce
  Keramika

  Keramika se vyrábí z pálené hlíny a je ceněna pro svou pevnost, tvrdost a odolnost proti opotřebení a chemikáliím. Má také vynikající odolnost vůči vysokým teplotám a nízkou tepelnou roztažnost, proto se často používá k tepelnému odstínění. Keramika je vhodná pro mnoho aplikací v oblasti spotřebního zboží, elektroniky a letectví. Průmyslová a technická keramika je téměř vždy glazurovaná. Spoj proto lne k této sklovité nebo skleněné glazuře, spíše než k porézní keramice pod ní.

 • Tmel se nanáší na švy vnějších betonových stěn
  Beton

  Beton je velmi tvárný když se namíchá. Vytvrdne ale do pevné, odolné formy používané u všech typů staveb, od silnic, přes obytné zástavby až po komerční budovy. Dokonce i hladký beton je poměrně drsný a savý, takže je možné drsný povrch vyplnit jakýmkoli tekutým lepidlem. A protože od betonu očekáváme, že vydrží na věky, měl by mít také jakýkoli lepený spoj dlouhou životnost.

Typy spojení materiálů

Při volbě lepidla je velmi často důležité vzít v úvahu typ spojení materiálů. Každý z šesti níže uvedených typů spojení má různé konstrukční vlastnosti a ty často určují, které lepidlo nebo pásku bude nejlepší použít.


Spojte se s námi

Jsme tu pro vás.

Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.

Potřebujete pomoc při hledání správného produktu pro váš projekt? Pokud potřebujete radu ohledně produktu, technickou radu nebo radu ohledně aplikace nebo chcete spolupracovat s technickým specialistou 3M, kontaktujte nás nebo zavolejte na číslo +420 848 100 303.