Odřenina je zpravidla poškození pokožky (ze sady Spofaplast Náplasti první pomoci); slovo škrábanec se vztahuje na poškození kůže nebo sliznic. Mohou je doprovázet malá krvácení. Poškozené místo nejdříve umyjte (např. fyziologickým roztokem) a dezinfikujte. Na poškozený povrch kůže nepoužívejte alkohol nebo peroxid vodíku. Odřeniny a drobná poranění zabezpečte náplastí s krytím na rány (ze sady Spofaplast Mini Lékárnička). V případě škrábance přiložte na ránu sterilní gázu a přitiskněte. Po zastavení krvácení použijte náplast nebo krytí na rány. Ránu s výpotkem zabezpečte krytím z netkané textilie Spofaplast.
Řezná rána je důsledkem zranění ostrým předmětem (nožem, sklem). Ke vzniku tržných ran přispívají zakřivené předměty (např. hák). Mělké rány jsou spojeny s nižší bolestivostí a menším krvácením; větší bolest a intenzivnější krvácení doprovázejí hluboké rány – s poškozením větších krevních cév.
Řezné a tržné rány se ošetřují podobným způsobem. Ránu opláchněte vodou, dezinfikujte a zastavte případné krvácení. Připravte si dvojitou vrstvu sterilní ošetřovací gázy a přichyťte ji pomocí náplasti Spofaplast (textilní, transparentní nebo z netkané textilie). Při větších ranách použijte netkané krytí na rány s absorpční vrstvou. Menší řezné rány, které nevyžadují šití, můžete ošetřit pomocí voděodolné náplasti Spofaplast Max Hold, která drží na kůži až 48 hodin a zabrání pronikání vody nebo jiných nečistot do rány.
Pokud v ráně uvízla cizí tělesa, neodstraňujte je. Ránu zabezpečte sterilní ošetřovací gázou připevněnou např. elastickou páskou a postiženého zavezte do nemocnice. Pokud krytí rány nasákne krví, neodstraňujte je, ale použijte další vrstvu gázy.
Tepelné popáleniny jsou takovým typem poškození kůže, ke kterému dochází vlivem vysokých teplot: mohou vznikat v důsledku kontaktu s ohněm, horkým povrchem, kapalinou nebo párou. Rozlišujeme následující stupně popálenin: první (povrchové poškození se zarudnutím a prokrvením); druhý (poškození škáry s bolestí, otokem, zarudnutím a puchýři); třetí (změny v celé vrstvě kůže, se zbělením, nejednou také se spálením kůže a hlubších tkání).
Na popáleniny jakéhokoliv stupně nikdy nepřikládáme led, nenatíráme je tuky, olejem, mastmi, puchýře nepropichujeme. Nedovolte, aby se rána dostala do kontaktu s chlupatým materiálem, který by k ní mohl přilnout; popálená místa neošetřujte vatou. První pomoc při popáleninách všech stupňů spočívá v chlazení kůže studenou vodou po dobu minimálně 10 minut (nepoužívejte vodu s ledem). Postižené místo zabezpečte čistým krytím na rány z nepřiléhajícího materiálu.
K poleptáním dochází v důsledku kontaktu s žíravinou nebo jejími výpary, které mohou způsobit poškození kůže, sliznic nebo dýchacích cest. Každé poleptání musí být vyšetřeno a ošetřeno lékařem.
Snažte se z těla postiženého co nejrychleji odstranit toxickou látku. Odstraňte z jeho těla oblečení a po dobu 20–30 minut oplachujte tekoucí vodou. Pozor: výjimkou je pálené vápno (nehašené), které třeba nejdříve setřít z povrchu kůže, teprve pak ji lze opláchnout silným proudem vody. Ránu nakonec zakryjte suchým sterilním krytím na rány a k poškozenému přivolejte lékařskou pomoc.
Omrzliny jsou přechodné nebo nezvratné změny v tkáních, které vznikají v důsledku přebývání v studeném prostředí, přímým kontaktem s ledem nebo studeným kovem. Dělí se na čtyři stupně: první – pouze povrchové změny (zarudnutí, poruchy smyslů); druhý – změny nezasahují celou vrstvu kůže (puchýře, porucha vnímání bolesti); třetí – změny v celé vrstvě kůže (bledá kůže, nepociťování bolesti); čtvrtý – změny na kůži a přilehlých strukturách (svalech, šlachách, kostech).
Omrzlá místa chraňte před účinky chladu – můžete je hřát vlastním tělem nebo použít suché sterilní krytí s vrstvou ošetřovací vaty. Postižené místo nenatírejte, nemasírujte ani přímo neohřívejte. Postižené osoby zpravidla vyžadují hospitalizaci – zákroky ohřívání, analgetickou a preventivní léčbu (podávání antibiotik).