1. Czech Republic
  2. Domovská stránka
  3. Tip a rady
  4. PRVNÍ POMOC V PŘÍPADĚ PUCHÝŘKŮ A OTLAČENIN

Produkty vyobrazené nebo zmíněné na této stránce jsou zdravotnickými prostředky. Vždy si prosím pečlivě prostudujte návod k použití (byl-li vydán) a informace o bezpečném používání prostředku.

PUCHYRKU A OTLACENIN

PRVNÍ POMOC V PŘÍPADĚ PUCHÝŘKŮ A OTLAČENIN

Každému z nás se čas od času tvoří puchýře nebo otlačeniny, zejména na chodidlech. Vznikají v důsledku dlouhotrvajícího tlaku způsobeného nošením těsných nebo nových bot, které se ještě nepřizpůsobily tvaru nohou. Otlačeninám je vždy lepší předcházet než je léčit, nicméně když se již objeví, můžeme zrychlit proces hojení a znovu jít dál světem pevným krokem.


NEBOLESTIVÉ OTLAČENINY NA NOHOU NEBO RUKOU

Nejsou-li otlačeniny příliš nepříjemné, nejlepším řešením je počkat, až se vyléčí samy. Vhodné však je postižené místo přikrýt např. gelovou náplastí na puchýře Spofaplast, která ránu ochrání a díky hydrokoloidní technologii usnadní proces hojení. Po nějakou dobu je třeba končetinu, na které se otlačenina objevila, šetřit.


JAK POMOCI, KDYŽ OTLAČENINY BOLÍ?

Bohužel ne každá otlačenina nebo puchýř dokáže „přebolet“ a nezřídka se stává, že tento problém značně ztěžuje chůzi. V takové situaci se můžeme s puchýřem vypořádat radikálněji, a sice propíchnout jej a umožnit, aby v něm nahromaděná tekutina vytekla ven. Jak na to? Postupujte podle níže uvedených pokynů.


  • V teplé vodě s mýdlem si umyjte ruce a místo s puchýřem.
  • Puchýř očistěte dezinfekčním přípravkem.
  • Dezinfikujte ostrou jehlu (např. alkoholem).
  • Puchýř propíchněte v několika místech v blízkosti jeho okraje. Umožněte uvnitř nahromaděné tekutině vytéct. Puchýř můžete jemně stisknout, kožní pokrytí však nestrhávejte.
  • Po vyprázdnění puchýře znovu použijte dezinfekční přípravek.
  • Puchýř zakryjte náplastí.
  • Každý den náplast změňte. Oslabenou kůži se v daném místě se snažte nevystavovat dalším oděrům, úrazům nebo nečistotám.

Pokud si odpočinek nemůžete dovolit a chcete se při chůzi vyhnout bolesti, zkuste výše zmíněné gelové náplasti, které salicylovou bolest, nebo sáhněte po měkké náplasti s pěnovým krytím Spofaplast Komfort, která chrání otlačeniny nebo odřeniny a zároveň nebrání kůži dýchat.

Dalším způsobem postupného odstraňování otlaků / kuřích ok je použití náplastí Spofaplast na kuří oka s kyselinou salicylvou. Mají ochranný kroužek, který chrání před bolestivým tlakem a směs s kyselinou salicylovou způsobuje odlupování zrohovatělé kůže.


PUCHYRKU A OTLACENIN NAPLASTI

JAK SE VYHNOUT OTLAČENINÁM?

Chcete-li se vyhnout otlačeninám a puchýřům, vždy nakupujte pouze do takovou obuv, ve které se budete cítit pohodlně. Dobrým nápadem mohou být také vložky do bot, které při chození zvyšují pohodlí a částečně zabraňují vzniku otlačenin. Na místech, kde je zvláštní riziko vzniku puchýřů nebo otlačenin, nalepte preventivně např. ochrannou pásku nebo náplast Spofaplast Komfort.

Faktorem podporujícím vznik puchýřů na chodidlech je také vlhkost. Věnujte proto pozornost tomu, abyste měli ve svých botách vždy sucho a svěže. Užitečný bude pudr na chodidla nebo ponožky s příměsí umělých materiálů, které umožňují odvádět vlhkost. Nekupujte obuv z neprodyšných materiálů, poněvadž ta prohlubuje problém pocení nohou.

Ačkoliv se někdy puchýře a otlačeniny přes veškerou snahu objeví, pokud se budete řídit výše uvedenými pokyny pro poskytování první pomoci a budete-li používat profesionální náplasti, s problémem se můžete vypořádat dříve, než byste čekali.


VYBER SI SVŮJ PRODUKT