1. Czech Republic
 2. Domovská stránka
 3. Tip a rady
 4. První pomoc při oděru

Produkty vyobrazené nebo zmíněné na této stránce jsou zdravotnickými prostředky. Vždy si prosím pečlivě prostudujte návod k použití (byl-li vydán) a informace o bezpečném používání prostředku.

PRVNI POMOC PRI SKRABANCICH

PRVNÍ POMOC PŘI ŠKRÁBANCÍCH A ODŘENINÁCH

Škrábance a odřeniny hrozí všem a zejména dětem, mládeži a osobám, které rády tráví svůj čas aktivně. Ačkoliv zpravidla nejsou nebezpečné, způsobují diskomfort a zvyšují riziko infekce. Jak ošetřit škrábanec nebo odřeninu tak, aby se rychle zahojily? Nabízíme několik dobrých rad.


DŮLEŽITÉ: PŘED OŠETŘENÍM ŠKRÁBANCE

Nezapomeňte si pečlivě umýt ruce mýdlem a teplou vodou, abyste poraněné místo nevystavovali nebezpečí kontaktu s bakteriemi. Chcete-li poskytnout pomoc někomu cizímu, ránu neošetřujte bez ochranných rukavic.


PRVNÍ POMOC PŘI ODŘENINĚ

Odřenina může být důsledkem pádu a nejčastěji se týká loktů nebo kolenou. Možné jsou také odřeniny nohou jako následek chození v nepohodlných nebo promočených botách. Stává se, že odřeniny přehlížíme a podceňujeme, nicméně pomalá reakce může vést k zvětšení rány nebo ke vzniku infekce.

Postup v případě odřeniny:


 • Začněte od umytí a dezinfikování postiženého místa. To lze udělat např. pomocí fyziologického roztoku (NaCl 0,9%) nebo dezinfekčního přípravku proti bakteriím, houbám, virům a sporám. Podle nových standardů se na čistění ran nedoporučuje používat alkohol ani peroxid vodíku. Odřeninu také netřete tamponem, gázou nebo ručníkem.
 • Postižené místo zakryjte jemnou náplastí s krytím na rány. Příkladem může být praktická sada Spofaplast Mini Lékárnička (na odřeniny doporučujeme zejména měkké pěnové náplasti – komfort, které najdete také v sadě Spofaplast Komfort doporučované i pro prevenci odřenin).
 • Nechcete-li si odříci plavání nebo pokud se bojíte, že vám náplast během koupání odpadne, použijte sadu Spofaplast Voděodolná alebo Max Hold Voděodolná.

 • PRVNI POMOC PRI

  PRVNÍ POMOC PŘI MALÉM ŠKRÁBNUTÍ

  Kůži lze poškodit ostrým nářadím v různých situacích, například během zahradních prací nebo při vaření. Je-li rána velmi mělká, postup je v takovém případě stejný jako v případě odřeniny. Kromě toho musíte zastavit případné krvácení. Obecně se snažte postupovat podle následujícího schématu:


  • Poškozené místo opláchněte čistou vodou a mýdlem. Můžete je také dezinfikovat šetrným dezinfekčním přípravkem, ale není to nutné.
  • Zastavte krvácení: k ráně přiložte sterilní gázu a pevně stiskněte. Krvácení z malé rány by se mělo během 15 minut zastavit.
  • Ránu zajistěte náplastí nebo krytím na rány. Pokud ránu doprovází mokvání, použijte náplast Spofaplast z netkané textilie.

ODŘENINY A ŠKRÁBANCE – JAKÉ PŘÍZNAKY SVĚDČÍ O INFEKCI?

Bakterie se do rány přeci jen někdy dostanou, a to i navzdory veškeré opatrnosti. Takové situace jsou zřídkavé, nicméně je třeba vzít je v úvahu. Charakteristickými znaky infekce jsou: začervenání, otok, zahřátí kůže okolo místa zranění, narůstající bolest, výtok/hnis vytékající z rány, červené pruhy kolem rány. Pokud si všimnete těchto příznaků, navštivte svého lékaře!


EXISTUJE ÚČINNÝ ZPŮSOB, JAK ZABRÁNIT INFEKCÍM?

Největší hrozbou pro poškozenou kůži jsou choroboplodné zárodky. Zatímco u menších povrchových zranění je riziko infekce omezeno, poněvadž se velmi rychle uzavírají, větší rány jsou vystaveny účinkům bakterií a virů, které mohou způsobit infekci. Jak se před ní účinně chránit?

Významnou roli zde hraje osobní hygiena a mytí rukou ve vodě s mýdlem před každým kontaktem s poraněnou kůží nebo změnou krytí. Kromě toho je třeba rány co nejdříve opláchnout vodou (nebo vodou s mýdlem) a vydezinfikovat. Na konec je třeba použít sterilní krytí, například netkané krytí Spofaplast s absorpční vrstvou nebo bariérovou náplast Spofaplast Max Hold, která poskytuje ochranu před bakteriemi a viry (je voděodolná a prodyšná a na ráně může zůstat až 48 hodin).Na ochranu malých ran před nečistotami z venkovního prostředí jsou vhodné kvalitní náplasti s krytím, např. náplast ze soupravy Spofaplast Mini Lékárnička.

Krytí a náplast je třeba aplikovat v souladu s návodem výrobce, jelikož pouze to zajistí jejich správný účinek.


VYBER SI SVŮJ PRODUKT